Jaký je rozdíl mezi epoxidovým nátěrem a stěrkou?

Ballet, Girls, Feet, Floor, Reflection, Dance

 

 

Epoxid je víceúčelový materiál, který se mimo jiné používá na pokrývání průmyslových podlah. Jaké výhody přináší a jaký je rozdíl mezi nátěrem a stěrkou? 

 

Epoxidová pryskyřice, která se v tomto případě využívá k nátěrům a stěrkám se také využívá jako lepidlo, či konstrukční materiál. Nejlepší vlastností je vysoká odolnost, možnost přidat protiskluzové částice, nebo pigment pro vytvoření barevných variant.

 

Epoxidové stěrky 

Stěrka je, zjednodušeně řečeno, silnější, často jednobarevná ochrana velkých ploch průmyslových podlah. Mají mezi 2-5 mm a mají hlavně ochrannou funkci. Umožňují vyšší hygienu, protože vyplňují drobné skuliny v betonu, kde by se mohl usadit prach. Beton se díky nim neopotřebovává, nepraská a prodlouží to jeho životnost. Dají se také použít v barevné variantě na vytvoření cest a jiných prostorových uspořádání. 

 

Epoxidové nátěry

Tenčí než stěrky, nátěry se více využívají na barevné označení prostoru. V průmyslových budovách se často vyznačují cesty pro chodce a vozíky, prostor, kde je třeba zvýšené opatrnosti, únikový východ a další věci. Oproti vyznačovacím podlahovým páskám mají vysokou životnost, vyšší čistotu a mohou mít další výhody, například vytvořit je protiskluzové. 

 

Jak vybrat to pravé?

První faktor pro výběr je druh průmyslového prostoru. Velký skladový prostor, kde se denně využívají mechanické a automatické nosné vozíky, by rozhodně více potřebovali pořádnou vrstvu epoxidové stěrky. Těžké naložené vozíky mechanicky poškozují podlahu a zvyšují prašnost prostorů. Se stěrkou bude manipulace jednodušší, prostory čistší a bezpečnější.

Výrobní a automatické průmyslové prostory mají vyšší potřebu pro rozdělení cest. Zvyšují efektivitu, bezpečnost a také čistotu, v tomto pořadí.