Hliníková zimní zahrada je nadčasová záležitost

Dnes si řekneme pár užitečných informací, které se hodí každému, kdo uvažuje nad vybudováním zimní zahrady. Než vůbec začnete uvažovat nad stavbou, měli byste si uvědomit, co od zimní zahrady budete očekávat, kde ji umístíte nebo z jakého materiálu ji chcete vybudovat. Všechny zmíněné parametry totiž určují konstrukci, sklon střechy nebo vhodnou ventilaci. Stavba zimní zahrady by nemělo být lehkomyslné rozhodnutí ale velmi promyšlený tah, který vám přinese požitek ze zahrady během celého roku.

hliníkové zimní zahrady


Kde ji umístit?

Někdo by mohl namítat, že je vlastně úplně jedno, kde zimní zahradu umístit. Opak je však pravdou, protože podle umístění se odvíjejí další parametry, které je nutné při realizaci vzít v úvahu. Nyní uvedu orientace zahrady na různé světové strany a jejich výhody, popřípadě nevýhody.
Orientace na jih – toto umístění je vhodné zejména kvůli dostatku tepla a světla, které sem dopadá celý rok. Musíme však dát pozor na přehřívání prostoru!
Orientace na sever – samotný sever nám evokuje chlad a stín, přesně takové podmínky nastávají, pokud se rozhodnete postavit zimní zahradu na severní straně domu. Je nutná perfektní izolace a vytápění, jinak je zahrada v zimě neobyvatelná.
Orientace na východ – jedná se o ideální umístění, protože je sluncem osvětlená ihned ráno.
Orientace na západ – slunečních paprsků se dočkáte až během pozdního odpoledne, nicméně poskytuje perfektní prostředí pro večerní sedánky u vína.

Střecha a její tvar

Tvar střechy má zásadní vliv na klima uvnitř zahrady. Zejména u plochých střech dochází k nadměrnému ohřívání prostoru, což negativně působí například na rostliny. Podobně jako u domu je střecha prostor, kde nám uniká teplo, proto je nutné se zaměřit na výběr vhodné krytiny a izolace. Pokud stále trváme na ploché střeše, je nutné ji vybavit o rolety nebo folie na okna. Nejvhodnějším řešením je situace, kdy konstrukční podmínky umožňují začlenění zahrady do půdorysu, poté dům tvoří zároveň i střechu, aneb dvě mouchy jednou ranou!

Pozor na slepé kouty a klimatizaci

Co to vlastně je, ten „slepý kout“? Jedná se o místa, kde díky konstrukčním dispozicím nedochází k přirozenému koloběhu vzduchu. Následkem toho dochází k vysrážení vlhkosti, která negativně ovlivňuje mikroklima v zimní zahradě. Žádoucí je také pořízení klimatizační jednotky, která se stará o správný vzduch uvnitř. Rád bych varoval před nákupem levných a nevýkonných jednotek, které častokrát nedovedou zajistit výměnu vzduchu a tím dochází opět ke kondenzaci vlhkosti, která je nežádoucí. Proto je lepší koupit klimatizační jednotku s předimenzovaným výkonem!

Máme-li zájem o stavbu moderního kousku, doporučuje se postavit hliníkovou zimní zahradu, která se vyznačuje svou lehkostí v kombinaci s velkými prosklenými plochami a nízkým počtem nosníků. Další variantou, kterou si můžete vybrat je plast, osobně bych se však přikláněl k hliníku.