Hliníkové profily a jejich použití v praxi

Hliník je stále více oceňovaným kovem, který má mnoho cenných výhod. Trvanlivost, lehkost a odolnost vůči vnějším podmínkám způsobují, že se z nich konstrukce stále častěji dostávají do interiérů nebo tvoří základ vnějších fasád a nezávislých instalací.

Hliníkové profily a systémy


Hliník je v současné době jedním z nejčastěji používaných kovů na světě. Popularita dluží mnoho z jeho funkcí. Nejdůležitější je výborná obrobitelnost a vysoká pevnost. Navíc: nízká hmotnost, odolnost vůči okolním podmínkám, proměnlivá teplota a koroze, netoxicita a dobrá elektrická a tepelná vodivost, lze jej považovat za téměř ideální materiál. To dokazuje univerzálnost aplikací, a to jak ve stavebnictví, tak v mnoha dalších oborech, kde se AL profily používají velmi hojně.

Fyzikální vlastnosti hliníku, zejména jeho plasticita a zpracovatelnost, umožňují vytvoření jakéhokoli tvaru, díky čemuž se na trhu objevují speciální hliníkové profily a celé systémy, které umožňují dosažení specifických vnitřních podmínek. Příkladem jsou moderní okenní a dveřní systémy. Dokonale profilované drážky umožňují souvislé spojení prvků a jejich utěsnění, takže jsou dokonce vynikající bariérou proti teplu.

Jak se používají hliníkové profily


Okenní a dveřní systémy jsou jen jedním z mnoha řešení pro výrobu hliníku. Hliníkové profily využívají také průmysly: automobilový průmysl, stavba lodí, doprava, elektronika, potraviny a mnoho dalších. Nejznámější stavební průmysl používá hliníkové profily pro takové konstrukce, jako jsou:

dřevěná okna a dveře,

budování teras a balkonů,

externí výstavní místa,

přístřešky kol, autobusové zastávky a vestibuly,

zimní zahrady,

příčky uvnitř a vně budov,

fasády budov,

střechy a světlíky,

balustrády,

profily stanových hal.

Široká škála aplikací z lehkého AL profilu může zahrnovat i ty méně související s tradiční konstrukcí. Vytvářejí se z nich také reklamní konstrukce, všechny typy bariér, stojany na stroje, nosné rámy, skladovací police, zábradlí schodišť a desítky dalších prvků.